Michał Korybut Wiśniowiecki

W naszym sklepie właśnie pojawiły się nowe monety z serii królów polski – Skarby Stanisława Augusta.

Michał Korybut Wiśniowiecki  to złota (500zł), oraz srebrna (50zł) moneta, ukazująca Króla Polski i wielkiego księcia litewskiego panującego w latach 1669–1673 oraz pochodzącego z dynastii Wiśniowieckich. Złoty walor z 2021 roku jest kolejnym już egzemplarzem tworzącym znakomitą serię Skarby Stanisława Augusta. Wspomniana seria została wybita po raz pierwszy w 2013 roku i stanowi odwzorowanie osiemnastowiecznej kolekcji medalierskiej. Pierwowzór został wykonany na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz przedstawia 23 monarchów, którzy niegdyś zasiadali na Polskim tronie. Warto w tym miejscu dodać, iż, współczesna odsłona Skarbów Stanisława Augusta przedstawia 24 monarchów – 23 z oryginalnej królewskiej kolekcji oraz dodatkowo portret Stanisława Augusta.

Została wybita w 2021 roku w próbie kruszcu Au.9999 o wadze 62,2 gramów oraz średnicy 45 mm. Ten kolekcjonerski produkt posiada ściśle limitowany nakład, który wynosi zaledwie do 600 sztuk. Co więcej, moneta została zabezpieczona w dedykowany kapsel, a całość jest dostarczana w drewnianym etui wraz z dołączonym certyfikatem autentyczności.

Na awersie, w półkolu od lewej strony do prawej znajduje się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” i 50 ZŁ”. U dołu wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, znajduje się data emisji waloru. Pod wizerunkiem orła, po prawej stronie znajduje się znak mennicy. W centralnej części, na wyodrębnionej płaszczyźnie widnieje inskrypcja.

Na rewersie znajduje się stylizowany wizerunek popiersia Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Na rewersie znajduje się napis „MICHAEL KORYBUTH”.

 

Gdzie Kupić?